Az url az a karaktersorozat, amit az ún. webcímként szoktunk használni. Ennek vajon van jelentősége a SEO-ban? A címet elolvasva, mivel erről írok, logikus lehet a válasz, hogy igen.
Használt idegen kifejezések jelentése
Az URL rövidítés jelentése
Maga az U-R-L az angol „Uniform Resource Locator” kifejezés rövidítése, ami magyarul azt jelenti, hogy „egységes erőforrás-azonosító”. Na, ennek még nincs jelentősége a SEO-ban, ezt csak leírtam, hogy tudd, hiszen annyit használjuk ezt a három betűt.
A slug jelentése
Nem, nem a meztelencsigáról van szó. A slug [ejtsd: szlág] az URL végén, vagyis a domain név után egy perjel (/) mögött látható tag. Jelen oldal esetében ez a https://seobenefit.hu/url böngészőcímből maga az „url” tag, hiszen erről szól ez a cikk.
Az url slug képzése SEO szempontból
A slugot általában az aloldal címéből képzik, de bármire átírható. És ez a jó nekünk SEO szempontból. Ezzel már kezdhetünk valamit!
Slug tartalmi képzése
Igazából 2 dologra kell figyelned, amikor kitalálod az url végződést:
- Az url slug-ban legyen benne a megcélzott kulcsszó olyan pontosan, amennyire csak lehet
- Legyen minél rövidebb. Ez egyrészt a látogatók számára is bizalomgerjesztőbb, könnyebben megjegyzik, vagy megosztják, mint a hosszú, krixkrax végű webcímeket. Másrészt a kereső is jobban szereti, harmadrészt pedig te is könnyebben visszaköveted a statisztikáidat, ha egyértelmű, hogy melyik aloldal címét látod (pl. a Search Console-ban).
Slug képzés technikai szempontjai
- Használd az angol abc betűit. A Google így is érti a tartalmadat. Egyes programok meg nem alkalmazhatók ékezetes karaktert tartalmazó url címekre.
- A szóközök helyén kötőjel (-) legyen, ne aláhúzás (_), mert az nem szóelválsztó jel, a robotok egy szónak érzékelik az aláhúzással „elválasztott” szavak.
URL cím módosítása
Lehetséges, hogy a weboldalad elkészültekor még nem tudtad a slug képzés fenti szabályait. Ne keseredj el, attól még kiváló eredményt elérhetsz az (al)oldaladdal. Meglévő oldalak URLjét ne írd át, azzal lehet, többet ártasz az oldaladnak, mint amennyit használsz. Majd a következő aloldalnál már alkalmazod ezt a SEO praktikát.
Tulajdonképpen ennyit érdemes tudni a SEO URL-ről.